Az iskolába lépés minden gyermek számára egy fontos és maradandó időszak kezdete. Óvodás korú gyermekünk számára a tanító nénik és bácsik kiválasztása kulcsfontosságú lépés. Ebben az írásomban szeretnék rávilágítani arra, hogy miként választhatjuk ki a legmegfelelőbb pedagógust, aki támogatja gyermekünk fejlődését és az iskolai éveket pozitív élményekkel tölti meg.
Egy jó tanító nemcsak tanít és ismereteket ad át, hanem gondoskodik is a rábízott gyerekekről. Fontos, hogy igényes legyen a szakmájára, mélyen megértse a gyerekek lelki világát, és képes legyen innovatív módszerekkel alkalmazkodni a kor kihívásaihoz. Ismerje a rábízott gyermekek érdeklődési körét, életkori sajátosságait, környezetét. Sokan a “tyúkanyó” típusú tanítót keresik, aki szárnyai alá veszi a kis óvodásokat már az iskoláskor legelején mint egy jó kotlós. Azonban fontosnak tartom, hogy ne legyen túl nagy korkülönbség közte és a tanulók között, mert “nem fogják megérteni egymás világát”, ami a kapcsolódásukhoz nélkülözhetetlen (kivéve ha szupernagyi típus).
Ha lehetséges, látogassunk el egy bemutató órájára, hogy személyesen tapasztaljuk meg a tanító stílusát. Figyeljük meg, hogy mennyire enged szabadságot a gyerekeknek a kérdésfeltevésben, hogyan támogatja az egyéni sajátosságokat és miként reagál problémás helyzetekre. Ma már sok iskola kínál óvodások és szüleik számára látogatási lehetőséget, bemutató órákon való részvételt, nyitogató foglalkozásokat. Ha tehetjük, feltétlen menjünk el ezekre. (Itt kiderülhet az ami a mi esetünkben is, amikor a kisfiam kijelentette egy ilyen találkozás alkalmával hogy ahhoz a tanító nénihez akit kinéztünk számára nem hajlandó menni, egyszerűen nem volt meg az összhang a foglalkozás alkalmával).
Vegyük tehát figyelembe, hogy milyen a kapcsolat a tanító és a gyermekünk között. Kulcsfontosságú lesz! Keressünk olyan pedagógust, akinek személyisége és oktatási stílusa összhangban van gyermekünkkel, elősegítve a biztonságos és ösztönző tanulási környezetet. Ismerjük már gyermekünk személyiségét annyira, hogy tudjuk ki a legmegfelelőbb számára. Ne feledjük aki a szomszédasszony fiához tökéletesen passzolt még nem biztos hogy a mi gyermekünkhöz is.
Fontos, hogy a tanító néni vagy bácsi által használt osztályterem és az iskolaudvar kedves és barátságos legyen, elősegítve a gyermekünk tanulását és fejlődését. Egy lelakott, kopott festésű, dísztelen osztályterembe nem szívesen tanulna senki sem. Legyen tiszta, rendezett, egyszerű, de árasszon nyugalmat és biztonságot. Érezze a kisgyermek hogy itt szeretettel várják majd.
Mindig elszomorított ha az osztálytermi dekorációk között értékelési rendszert szimbolizáló ábrákat (például fát, amelynek ágai egy-egy gyerek és teljesítménye vagy smiley) láttam, mert tapasztalataim szerint nem hat ösztönzőleg a gyermekre sőt kedvét is veszi ha így értékelik a teljesítményét, hiszen egyes tanulók mindig mosolygós arcocskát kapnak vagy a fa magasabb ágain ül a fényképük megjelenítve a teljesítményük magas fokát, míg az elevenebb vagy lassabban haladó tanulók sohasem vagy ritkán kapnak ilyen jelzést. Szóval érdemes ilyen szemmel is nézni azt a termet ahol gyermekünk tölti majd a napjait.
Sajnos a mai oktatási rendszerben a pedagógusok gyakran nagy terhelés alatt állnak, s nem mindig részesülnek megfelelő megbecsülésben. Ez befolyásolhatja a pedagógusok lelkesedését és az oktatás minőségét. Emiatt fontos, hogy támogató és elismerő közösséget alakítsunk ki körülöttük. Ennek felelőssége társadalmi és intézményi is egybe.
A tanító kiválasztása a gyermek iskolai élményeinek és fejlődésének meghatározója. A megfelelő pedagógus kiválasztásakor vegyük figyelembe a fent említett szempontokat, hogy gyermekünk a lehető legjobb kezdést kapja az iskolai életéhez. Egy jó tanító nemcsak tudást ad át, hanem támogatja a gyerekek érzelmi és szociális fejlődését is, elősegítve ezzel a boldog és kiegyensúlyozott iskolai éveket. Ha pedig kiderülne hogy mégse megfelelő iskolát és pedagógust választottunk, nosza merjünk váltani és keressünk tovább! Gyermekünk jövője a tét!