Amikor egy kiskorú gyermekkel külföldre költözünk és iskolát váltunk, számos tényezőt kell figyelembe venni a sikeres átmenet érdekében. A gyermek kora, személyisége, korábbi szociális beilleszkedése, a szülők költözési céljai, a gyermek nyelvtudása, valamint a költözéssel kapcsolatos kommunikáció és célok mind fontos szempontok és kulcskérdések lehetnek.
A gyermek kora meghatározó lehet abban, hogy milyen módon fogadják majd az új környezetet. Kisebb gyermekek esetében gyakran könnyebb az adaptáció, mivel rugalmasabbak és gyorsabban tanulnak új nyelveket. Ha óvodáskorú a gyermekünk, akkor nagyon egyszerűen és gyorsan, természetes módon akcentus nélkül sajátítja majd el az adott ország nyelvét. Az idősebb gyermekek esetében azonban már kialakult baráti körök és a szociális kapcsolatok megszakítása nehezebbé teheti a beilleszkedést. A 10-12 éves kiskamasznak több adaptálódási idő kell és biztatás, arra vonatkozóan hogy egy idegen országban és iskolában is lesznek baráti kapcsolatai, sőt még “menő” is lehet ha egy angol vagy spanyol anyanyelvű diák lesz a legjobb haver.
Fontos megvizsgálni, hogy a gyermek milyen mértékben illeszkedett be Magyarországon. Ha aktív szociális életet élt, célszerű lehet hasonló lehetőségeket biztosítani az új helyen is. Ez segíthet a gyorsabb beilleszkedésben és a szociális kapcsolatok kialakításában az új környezetben. Felfedezhettek gyermekeddel egy új játszóteret vagy sportlétesítményt, esetleg csatlakozhattok közösségi csoportokhoz is, ahol hasonló korú és helyzetű társakkal ismerkedhettek meg.
Minden gyermek egyedi, és ez a személyiségükre is vonatkozik. Van, aki nyitottabb az új kihívásokra és könnyebben alkalmazkodik, míg más gyermekek nehezebben veszik fel az új környezet ritmusát. Ha az adott ország nyelvén még nem beszél, ez nehezítheti az alkalmazkodást, de kis idő elteltével már saját maga fogja kezdeményezni a társakkal való kapcsolódást. A gyermek személyiségének ismerete segít meghatározni a legjobb támogatási stratégiákat. Óvatosan “helyzetbe is hozhatod” gyermeked, ha ő kérdezi meg a vendéglőben merre van a mosdó, vagy a tengerparton megszólítja a játszadozó gyerekeket és társalgást kezdeményez. Ezek a kihívások megerősítik majd céljaitokban és bátorságot szerezhet hasonló helyzetekben.
A szülők motivációja a költözésben, legyen az munkavállalás vagy életminőség javítása, szintén befolyásolhatja a gyermek adaptációját. Fontos, hogy a szülők tisztázzák a költözés céljait és előnyeit, hogy a gyermek jobban megértse és elfogadja az új helyzetet. Mások a prioritások ha a szülők megélhetési gondokkal küzdenek és a fennmaradás érdekében történik a változás, megint más ha a szuper állásajánlatot kap valaki a családban, esetleg nyelvtanulás miatt kerül sor a váltásra. A gyermek ugyanúgy érzi és átéli a szülők motivációs céljait, jobb ha erről sokat beszélgetnek közösen.
A gyermek nyelvtudása kulcsfontosságú a beilleszkedésben. Ha a gyermek beszél az új ország nyelvét, ez jelentősen megkönnyíti a kommunikációt és az integrációt. Ha nem, fontos lehet a nyelvtanulásba fektetni még a költözés előtt, főleg ha kiskamasszal költözünk. Nagyban segíti a beilleszkedést, ha pl: tud angolul és így egy adott nyelvvel már kapcsolódhat a közösséghez.A költözéssel kapcsolatos nyílt és őszinte kommunikáció segíthet a gyermeknek megérteni és feldolgozni a változásokat. Fontos, hogy a szülők megbeszéljék a gyermekkel a költözés okait, várható előnyeit és kihívásait, valamint biztosítsák számára a szükséges támogatást.
Ha mindent előkészítünk, magunkat és a gyermeket is lelkiekben is, még akkor is adódhatnak megoldandó problémák és helyzetek. Próbáljunk nyitottak maradni és időt hagyni a változásra. Elsősorban nyújtsunk támaszt gyermekünknek, még akkor is ha olykor nehéz, hisz nekünk is szükségünk lenne rá. Mondjuk el hogy mi hiányzik otthonról, az országunkból, akár egy esti beszélgetésnél játékos formában. Szabad sírni, haragudni, megélni az érzelmek egész skáláját. A beszélgetések záruljanak a jövőbeli terveinkkel, a változás hozta új lehetőségek tárházával, hiszen a veszteségeink feldolgozása párhuzamosan nyereségeket is hoz: új kapcsolatokat, barátokat, felfedezni váró kultúrát, szokásokat, ízeket, kedves helyeket és hangulatot.
A költözés egy kiskorú gyermekkel komplex folyamat, amely nagy együttműködési készséget és alkalmazkodást kíván a szülők és a gyermek részéről is. A fenti szempontok figyelembevétele és a gyermek igényeinek megértése segíthet a sikeres átmenetben. Sok sikert kívánok hozzá!